Dynamiczna biblioteka części Alibre Design
Korzyści z Dynamicznej biblioteki części
Sprostaj wielu wyzwaniom projektowym i biznesowym za pomocą Dynamicznej biblioteki Części.
Edycje w czasie rzeczywistym
Części, które często edytujesz pod kątem określonego dopasowania lub funkcji, można modyfikować w czasie rzeczywistym bez tradycyjnej edycji.
Dostosowywanie
Szybko twórz niestandardowe warianty projektu bezpośrednio przed klientem, przestrzegając założonych zasad projektowania i bez żmudnego klikania.
Tworzenie wariantów
Twórz warianty komponentów, zawsze zgodnie z logiką projektu i danych.
Zmniejszenie błędu ludzkiego
Logika projektu i zestawy danych kierują projektem podczas edycji. Zadbaj o to, aby niestandardowe części były możliwe do wyprodukowania i mieściły się w pożądanym zakresie edycji.
Abstrakcyjna złożoność
Części często mają dziesiątki zmiennych i rozbudowaną logikę projektową, które musiałyby być edytowane ręcznie. Dynamiczna biblioteka zamienia to wszystko w prosty, elegancki interfejs użytkownika.
Automatyczny interfejs użytkownika
Podczas wstawiania części z biblioteki automatycznie i dynamicznie generowany jest interfejs użytkownika, który umożliwia wprowadzanie zmian.
Uwolnienie procesu projektowania
Wielu konstruktorów podczas swojej pracy często tworząc nowy projekt, wykorzystuje małe zespoły komponentów wchodzących w skład większych zespołów. Często te komponenty są do siebie bardzo podobne, dlatego trzeba za każdym razem żmudnie tworzyć każdy z nich od początku lub używać kopii z poprzednich projektów. Takie postępowanie często jest akceptowane z powodu braku innych możliwości. Wielu dostawców oprogramowania próbuje pomóc w tym procesie i udostępnia biblioteki części, jednak często są to jedynie biblioteki części znormalizowanych lub proste kształty. Natomiast projekt składa się nie tylko z komponentów normatywnych, dlatego bardziej użyteczna byłaby biblioteka, która zawiera parametryczne elementy dopasowane indywidualnie do projektów tworzonych w konkretnym biurze konstruktorskim.
Wyobraźmy sobie sytuację kiedy na dysku sieciowym trzymamy katalog z komponentami często używanymi w naszych projektach. Za każdym razem musimy taki element skopiować, zmienić mu nazwę i wrzucić do projektu. Jest to pewne rozwiązanie problemu, ale czy najlepsze?
A gdyby zamiast zapisywać na dysku sieciowym do swojej „bazy projektów”, można było łatwo dodać parametryczny element do własnej biblioteki w programie, którą można współtworzyć z innymi użytkownikami i aktualizować na bieżąco? W ten sposób mielibyśmy stały dostęp do aktualnej bazy komponentów. A jeśli udało by się zapewnić, że wstawiany komponent dostosowuje się do warunków przez nas określonych, zyskalibyśmy bardzo wygodne, a zarazem potężne narzędzie znacznie zwiększające wydajność projektowania.
Tak właśnie działa Dynamiczna biblioteka części Alibre.
Dynamiczna biblioteka części
Dynamiczna biblioteka części Alibre Design, to uniwersalne narzędzie pozwalające swobodnie tworzyć własne bazy części i dzielić się nimi z innymi użytkownikami.
Jak to działa?
Podczas tworzenia projektu definiujesz wymiary, kąty, liczbę wzorów itp. Każda z tych wartości jest zmienną. W trakcie dodawania części do biblioteki możesz wybrać, które zmienne są na tyle ważne, aby zmienić je podczas wstawiania.
Użytkownik określa, jakie rodzaje zmian można wprowadzić dla każdej zmiennej. Na przykład użytkownik może wpisać wartość lub wybrać z listy rozwijanej. Akceptowalne wartości niektórych zmiennych mogą ulec zmianie w zależności od wartości innych zmiennych.
Możesz także ustawić opcje włączania lub wyłączania wielu funkcji na podstawie wyboru.
Dostępne typy danych
Dodanie do biblioteki
Dodając komponent do biblioteki, określasz, które zmienne mają znaczenie i jak należy je traktować, a także dodasz dowolne dane lub logikę projektową. W tym przykładzie użytkownik może wpisać wartość dla Długość, ale musi wybrać z góry określone zmienne dla Grubości i Średnic.
Prosty tekst/dane numeryczne
Proste wprowadzanie tekstowe/numeryczne pozwala zdefiniować listę dopuszczalnych wartości alfanumerycznych oddzielonych średnikami. Użytkownik otrzymuje listę opcji w rozwijanym menu i może wybrać żądaną wartość.
Numeryczne wprowadzanie użytkownika
Ten typ danych umożliwia użytkownikowi wpisanie wartości liczbowej parametru. Wprowadzona wartość jest bezpośrednio odzwierciedlona w zaktualizowanym modelu 3D.
Sterowanie wartościami
Ten typ danych umożliwia mapowanie wartości z jednej zmiennej na inną. Na przykład, jeśli długość jest równa 3, dopuszczalne wartości dla szerokości to 4,5 i 6. Jeśli wartość dla długości wynosi 4, dopuszczalne wartości dla szerokości to 7,8 i 9. Poprawny zestaw danych na podstawie wartości pozostałych parametrów.
Sterowanie zakresem
Ten typ danych umożliwia mapowanie zakresów wartości jednej lub kilku zmiennych na inne. Na przykład, jeśli wartość Długość wynosi od 0 do 5, używana jest Grubość 0,125. Między 5 a 25 używana jest grubość 0,25. Między 25 a 100 używana jest grubość 0,5.
Możesz dodać dodatkowe zmienne wejściowe, aby utworzyć macierz dopuszczalnych wartości na podstawie wielu zmiennych.
Stan blokowania
Ten typ danych umożliwia mapowanie pomijania funkcji na wartości z listy rozwijanej. W tym przykładzie, jeśli użytkownik wybierze opcję Fazuj, pominiemy Zaokrąglenie. Jeśli użytkownik wybierze Zaokrąglij, pominiemy Fazowanie. Jeśli użytkownik wybierze Brak, zablokowane zostaną obie opcje.
Sterowanie blokowaniem
Ten typ danych umożliwia mapowanie wyników typu danych Stan blokowania na dostępne wartości na podstawie tego, czy określone funkcje zostały włączone, czy wyłączone. W tym przykładzie, jeśli użytkownik wybierze opcję w typie danych Edge Treatment Suppression State, która powoduje włączenie Edge Chamfer<15>, udostępnimy użytkownikowi 3 opcje wartości przesunięcia: .5, .75 i 1 .
Gwinty
Ten typ danych pozwala użytkownikowi wybierać spośród listy typów gwintów dla docelowego otworu lub elementu gwintu zewnętrznego. W tym przykładzie mamy funkcję o nazwie Duży otwór na śrubę i zdefiniowaliśmy 4 dopuszczalne wartości gwintu, które użytkownik może wybrać z listy rozwijanej.
W przypadku operacji gwintu zewnętrznego można opcjonalnie wybrać parametr, który zmienia średnicę cylindra zewnętrznego gwintu, aby zapewnić dopasowanie geometrii do gwintu.
Film
Sposób działania biblioteki części pokazano na poniższym filmie.
Zalety
To nie jest zwykły generator prostych elementów (chociaż może też spełniać takie zadanie). Dynamiczna biblioteka części, to zaawansowany generator. Elementy mogą być generowane na wiele sposobów uwzględniając parametryczną konstrukcję komponentów. Na przykład wraz z długością elementu będzie się zmieniała ilość otworów, lub w zależności od wybranego otworu będzie się zmieniało jego gwintowanie.
Jak można zauważyć ilość możliwości konfiguracji jest na tyle duża, że mamy do dyspozycji narzędzie o bardzo dużych możliwościach konfiguracji i bardzo dużej użyteczności.
Biblioteki do pobrania
Część bibliotek można pobrać ze strefy użytkownika Alibre lub zaimportować od innego użytkownika.
Podręcznik
Aby łatwiej tworzyć własne komponenty biblioteki przygotowaliśmy podręcznik w języku polskim, który wyczerpująco opisuje proces tworzenia. Aby pobrać podręcznik kliknij w link